Intervija: kā ikdienā kopt santehniku?
Lai nepieļautu dažādas kļūdas saistībā ar mājokļa santehniku un kanalizācijas sistēmu, kuru dēļ var appludināt gan savu, gan kaimiņa īpašumu, Drošības akadēmija aicināja uzņēmuma “Carlstrom” ekspertu Māri Ruskuli dalīties ar padomiem, ko vērts ievērot ikdienā. Uzņēmums nodarbojas ar nekustamā īpašuma bojājumu novērtēšanu un novēršanu, tāpēc ūdens noplūdes un ar tām saistītie bojājumi ir uzņēmuma ikdiena.
Kanalizācijas sistēmas regulāra tīrīšana – jā vai nē?
Ķīmisko kanalizācijas tīrīšanas līdzekļu profilaktiska izmantošana dažas reizes gadā palīdzēs uzturēt kanalizācijas sistēmas normālu darbību, izšķīdinot lielāko daļu taukvielu, organisko nosēdumu un nogulšņu. Tomēr tas nebūs risinājums, ja radies nopietns aizsprostojums. Aizsprostojuma likvidēšanas līdzekļi ir efektīvi tikai līdz aptuveni viena metra attālumam no notekcauruma. To izmantošana noteikti nedos efektu, ja aizsērējums radies no kāda priekšmeta.
Kādi ir biežākie kanalizācijas sistēmas aizsērējuma iemesli?
Kanalizācijas sistēmas visbiežāk nosprostojas no sadzīves atkritumiem, nejauši noskalotiem priekšmetiem (piemēram, plastikāta maisiņi, bērnu spēļmantiņas, personīgas higiēnas līdzekļi), iekšējās apdares materiāliem (līmes, sausie maisījumi) un pārtikas atkritumiem.
Aizsērējums var rasties izlietnes un vannas sifonos, horizontālajās notekcaurulēs, tualetes poda elkoņveida izvados, kā arī pašos kanalizācijas stāvvados.
Ja dzīvokļa ietvaros aizsērējumu var novērst diezgan vienkārši, tad kanalizācijas stāvvada aizsērējums zem dzīvokļa izraisīs to, ka visi augšējo dzīvokļu notekūdeņi izplūdīs no augstāk izvietoto dzīvokļu izlietnēm, vannas, klozetpodiem u.c.
Kas jāņem vērā, uzstādot un ikdienā lietojot veļas mašīnu un trauku mazgājamo mašīnu?
-
Pilnīgi noteikti iesaku santehniku, krānus, dušu un ar ūdeni saistīto tehniku ļaut uzstādīt tikai un vienīgi profesionālim – reģistrētam speciālistam ar spēkā esošu civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polisi. Pat veļas mašīnas uzstādīšana un pieslēgšana, kas nav sarežģīts process, dažādu apstākļu sakritības dēļ vai izraisīt ūdens noplūdi un radīt grīdas seguma bojājumus un varbūt pat kaimiņa griestu seguma bojājumus.
-
Pieredze liecina, ka daudzi cilvēki ieslēdz veļas vai trauku mazgājamās mašīnas uz nakti vai dodoties prom, taču aicinām tā neriskēt, jo šādā gadījumā nav iespējams ātri konstatēt un novērst ūdens noplūdi, ja radušies kādi iekārtu bojājumi.
-
Gadījumā, ja tavā mājoklī ir sliktas kvalitātes ūdens, noteikti seko līdzi iekārtu filtriem un veic to regulāru tīrīšanu vai nomaiņu. Tas palīdzēs iekārtām darboties normāli.
Kā novērtēt, vai ar mājokļa kanalizācijas sistēmu un notekcaurulēm viss ir kārtībā?
-
Vai uz caurulēm ir redzama korozija, noplūdes, sūces pazīmes, rūsa vai apkaļķojumi.
-
Vai ūdens spiediens no ūdens maisītājiem un krāniem ir pietiekošs.
-
Vai cauruļu savienojumi ir hermētiski noslēgti, vai blīvgumijām nav plīsumi.
-
Vai ūdens maisītāju un krānu atvēršana nav apgrūtināta un vai noslēgtam krānam vai maisītājam nepil ūdens.
-
Vai ūdens no vannas vai izlietnes noplūst notekā bez traucējumiem.
Gadījumā, ja mani kādu no šīm problēmām, tad izsauc santehniķi, lai jau laicīgi novērstu ūdens noplūdi.
Vai, dodoties prom no mājokļa uz ilgāku laiku, ir vērts noslēgt ūdens krānus?
Jā, protams, tas pasargās no iespējamās noplūdes tava mājokļa robežās.
Kam pievērst uzmanību, uzstādot santehniku virtuvē vai vannas istabā?
Pirmkārt, noteikti pieaicini speciālistu – sertificētu santehniķi, kas profesionāli veiks šos darbus. Otrkārt, mūsdienās ir iespējams uzstādīt ūdens noplūdes detektorus vietās, kur var rasties postošas ūdens noplūdes – pagrabā, veļas mazgātavā, vannas istabā un virtuvē. Detektors noplūdes gadījumā signalizēs ar skaņu vai informēs par to mobilajā lietotnē. Detektorus iespējams pieslēgt arī jau esošai apsardzes sistēmai – tad par noplūdi informēs apsardzes dienests, zvanot vai sūtot SMS. Pieejami arī viedie noslēgventiļi, kuri automātiski noslēdz ūdens padevi, ja ir notikusi avārija pat tad, ja neviens nav mājās. Ūdens noplūdes detektoru sistēmas piedāvā uzņēmumi, kas nodarbojas ar apsardzes vai gudro māju aprīkošanu.
Neticami, bet reāli gadījumi, kad radušās ūdens noplūdes:
-
bērni un kaķi spēj atgriezt ūdens krānus, kamēr pieaugušie to pat nepamana;
-
suņi, atstāti mājās vieni paši, sagrauž plastmasas ūdens caurules;
-
apgāzies vai saplīsis akvārijs – pat 20 litru šķidruma ir pietiekami, lai nopietni tiktu bojāts grīdas segums.