Droši Ziemassvētki. Kam pievērst uzmanību, izvēloties dāvanas bērniem?

Dāvināšanas prieks jeb iespēja iepriecināt sevi un citus ir neatņemama Ziemassvētku sastāvdaļa. Īpaša vērība tradicionāli tiek pievērsta bērnu dāvanām, jo tieši viņi pārsteigumus no omulīgā Ziemassvētku vecīša un viņa uzticamajiem palīgiem – rūķiem – gaida visvairāk. Lai pozitīvo svētku noskaņu nesabojā nepatīkami starpgadījumi un mierīgs vakars ģimenes lokā neizvēršanas par drāmu, Drošības akadēmijas eksperti un Bērnu slimnīcas ārsti iesaka izvēlēties bērniem paredzētās dāvanas ļoti apdomīgi.

Saskaņā apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) veiktās aptaujas* rezultātiem gandrīz katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs paša ģimenē vai tuvu cilvēku lokā ir piedzīvojis, ka bērnam pasniegtā dāvana apdraud viņa drošību, veselību vai dzīvību. Salīdzinoši visbiežāk jeb 36% gadījumu tas noticis, rotaļlietai salūstot – bērns savainojies ar bojātajām detaļām. Savukārt 32% gadījumu bērns aizrijies ar sīkām rotaļlietas detaļām vai mēģinājis tās iebāzt ausīs, degunā. Vēl 19% gadījumu bērni guvuši traumas, lietojot viņiem uzdāvināto aktīvās atpūtas ekipējumu. Tikpat bieži bērni aizrijušies ar sadāvinātajiem saldumiem vai viņiem no tiem sākusies alerģija.

Neraugoties uz iepriekš minēto, aptaujas rezultāti rāda, ka galvenais kritērijs, kam pieaugušie pievērš uzmanību, izvēloties dāvanas saviem, savu draugu, paziņu bērniem, ir bērnu vēlmes un intereses (90%). Otrs populārākais kritērijs ir konkrētās dāvanas atbilstība bērna vecumam, spējām un prasmju līmenim (78%), bet trešais – cena (69%). Tikai 16% aptaujāto pārbauda par CE marķējumu, kas apliecina dāvanas atbilstību Eiropas Savienības drošības standartiem. Interesanti, ka teju tikpat liels respondentu skaits, pērkot dāvanas bērniem, izvēlas tikai lietas, kas patīk viņiem pašiem.

Jautāti par bērniem paredzēto dāvanu saturu, aptaujas dalībnieki norāda, ka visbiežāk priekšroka tiek dota rotaļlietām. Nereti dāvanu maisā tiek likti arī saldumi, aktīvās atpūtas aprīkojums un viedierīces. Un, kādas dāvanas saviem, savu radu, draugu bērniem šogad zem eglītes liksi Tu?

Lai arī kāda būtu atbilde uz šo jautājumu, Drošības akadēmijas eksperti un Bērnu slimnīcās ārsti atgādina – bērni pēc dabas ir pētnieki, eksperimentētāji un savu spēju robežu pārbaudītāji, tāpēc, izvēloties viņiem dāvanas, ir jāraugās, lai konkrētās lietas neapdraud bērna veselību un dzīvību!

Praktiski padomi bērniem drošu dāvanu izvēlei:

  • Ja ģimenē ir vairāki bērni, rūpīgi izvērtē, vai lielākiem bērniem paredzētās dāvanas neapdraud mazākos. Noteikti ir vērts pārrunāt ar šiem bērniem un citiem ģimenes locekļiem, kur un kā tiks uzglabātas sīkas detaļas, magnētus un baterijas saturošas lietas, kas nav piemērotas mazajiem brāļiem un māsām.

  • Šķietami interesantas un radošumu attīstošas rotaļlietas var izrādīties bīstamas, tāpēc dāvini bērniem tikai viņu vecumam paredzētas mantas. Ja tomēr māc šaubas par bērna spēju un prasmju līmeni darboties ar konkrēto rotaļlietu, labāk izvēlies citu dāvanu.

  • Vienmēr pārbaudi rotaļlietu marķējumu. Prioritāri pievērs uzmanību CE marķējumam, jo tas apliecina, ka rotaļlieta ir atzīta par drošu bērna veselībai – tā izgatavota no materiāla, kas atbilst visām Eiropas Savienībā noteiktajām drošības prasībām, tā krāsota ar kaitīgas vielas nesaturošām krāsām, ir veiktas pārbaudes dažādiem ar to lietošanu saistītiem riskiem (piemēram, aizrīšanās risku) u.tml.

  • Izvairies no magnētus un baterijas saturošu mantu, piemēram, magnētisko konstruktoru, elektronisku rotaļlietu, dāvināšanas. Norijot magnētu vai bateriju, bērns var gūt kuņģa un zarnu trakta bojājumus, smagi saindēties, kā arī iedzīvoties nopietnās ilgtermiņa veselības problēmās. Diemžēl šādi gadījumi var beigties arī letāli.

  • Ja pieturies pie pārliecības, ka ragavas kaļ vasarā, bet ratus ziemā un izvēlies dāvināt velosipēdu, skrituļslidas vai jebkuru citu mobilitātes rīku (tiem ziemas sezonā patiesi nereti ir izdevīgākas cenas), neaizmirsti par atbilstošu drošības aprīkojumu – ceļu, elkoņu, plaukstu aizsargiem u.tml., lai pasargātu mazo velosipēdistu vai skrituļotāju no traumām, kas var būt ļoti sāpīgas.

  • Pārliecinies, ka bērnam ir nepieciešamais drošības aprīkojums arī tad, ja plāno dāvināt aktīvajai ziemas atpūtai paredzēto inventāru – slēpes, slidas, snovborda dēli u.tml. Un parūpējies par praktisku pamācību, kā izmantot šo aprīkojumu droši. Video pamācība, improvizēts komikss vai dāvanu karte pieredzējuša instruktora pakalpojumu izmantošanai u.tml. – iespēju ir daudz, atliek izvēlēties ērtāko.

  • Dāvinot bērniem viedierīces, ir jāpatur prātā, ka tās nav nedz aukles, nedz arī reālu draugu alternatīva. Ir jānosaka veselīgas robežas bērna ekrānlaikam (īpaši, ja runa ir par pašu bērniem), ierobežojot kopējo viedierīces izmantošanas laiku vai piekļuvi konkrētām lietotnēm. Vienlaikus ir jāizglīto bērni par kiberdrošību, nepieciešamību sargāt sevi digitālajā vidē un par virtuālās realitātes atšķirībām no reālās dzīves, lai pasargātu viņus no kibermobinga, privātuma pārkāpuma riskiem un traumām, kas var rasties, mēģinot atdarināt kādu internetā redzētu darbību.

  • Lai gan tradicionālie saldumi (konfektes, šokolādes, cepumi u.tml.) ir šķietami universāla dāvana jebkura vecuma bērniem, turklāt jebkurā dzīves situācijā – arī svētkos, tie nav nedz drošākā, nedz arī veselīgākā dāvanas izvēle. Pirmkārt, šie saldumi satur daudz cukura, kas apdraud zobu veselību un ne tikai, tāpēc tos ieteicams aizstāt ar veselīgākiem našķiem, piemēram, žāvētu augļu batoniņiem, graudu un sēklu cepumiem. Otrkārt, ir saldumi var izraisīt alerģiskas reakcijas. Visbeidzot, treškārt, ir jāpatur prātā, ka saldumi var izraisīt aizrīšanās risku. Piemēram, pērkot maziem bērniem veikalā pieejamās gatavās saldumu paciņas, ieteicams pārliecināties, vai tajās nav bērna vecumam neatbilstoši lielas ledenes, ar kurām viņš viegli var aizrīties.

Lai arī par salīdzinoši drošām dāvanām Drošības akadēmijas ekspertu un Bērnu slimnīcas ārstu vērtējumā ir uzskatāmas grāmatas, apģērbs un pasākumu (kino, koncertu utt.) biļetes, viņi vērš uzmanību uz to, ka 100% drošs nav nekas, tāpēc bērni ir jāpieskata gan dāvanu atvēršanas, gan arī lietošanas laikā. Piemēram, apdrošināšanas sabiedrības BALTA pieredzē ir bijuši gadījumi, kad bērni guvuši traumas jau dāvanas iepakojuma atvēršanas brīdī.

* Aptauja veikta 2024.gada decembrī interneta vietnē drosak.lv. Tās ietvaros aptaujāti 800 respondenti.