Padomi, ja plāno nodarboties ar ziemas sporta aktivitātēm

Baltais sniegs iepriecina un rada vēlmi doties dabā baudīt ziemas priekus – ne vien pikoties, bet arī šļūkt ar ragaviņām no kalna, ķert adrenalīnu uz snova dēļa, ļauties slīdsolim uz kādas meža stigas u.tml. Drošības akadēmijas eksperti ir sagatavojuši praktiskus ieteikumus, lai ziemas sporta aktivitāšu baudīšana vairotu prieku, nevis traumas.

Galvenais priekšnosacījums veiksmīgai ziemas prieku baudīšanai ir atbilstošs apģērbs – tam jābūt piemērotam laikapstākļiem un ērtam, lai neapgrūtinātu kustības (vēja un mitruma necaurlaidīgs apģērbs būs atbilstošākā izvēle). Vēlams parūpēties arī par maiņas apģērbu – rezerves jaku, cimdiem un zeķēm, kas īpaši aktuāls ir bērniem, jo viņiem patīk būvēt sniega pilis un vārtīties kupenās, veidojot sniega eņģeļus un ne tikai to.

Savukārt, kad runa ir par ziemas sporta aktivitātēm, arī šķietami nenozīmīgiem sīkumiem ir nozīme:

  • Pirms laisties lejā no kalna ar ragaviņām, piepūšamo kameru vai paliktni, atceries, ka tām nav drošības spilvenu! Pārliecinies pirms nobrauciena, ka Tavā šļūkšana ceļā nav šķēršļu – soliņu, koku vai krūmu puduru, apsnigušu ledus gabalu vai bluķu, norobežojošu ceļa barjeru vai cilvēku (garāmgājēju un citi ziemas prieku baudītāju). Ja uz kalna ir vairāki braucēji, neaizmirsti par distanci. Tāpat izvēlies šai nodarbei piemērotas vietas. Piemēram, šļūkt no kalna, kas atrodas tuvu ceļam, nav prāta darbs. Vēl neprātīgāk ir siet ragaviņas un citu inventāru pie automašīnas pat tad, ja neplāno vizināties pa koplietošanas ceļiem, jo šī izklaide var beigties letāli!

  • Ja Tev patīk snovbords vai kalnu slēpošana, parūpējies par savu drošību, lietojot aizsargbrilles un ķiveri (ļoti ieteicami ir arī muguras sargi) un pārliecinoties, vai izvēlētais inventārs ir drošs lietošanai, piemēram, vai slēpēm, snovborda dēlim ir visi nepieciešamie stiprinājumi. Savukārt, ja esi vēl iesācēja līmenī, izvēlies šīm nodarbēm lēzenākas trases ar vienmērīgu reljefu. Lai arī ambīcijas ir laba lieta, nokļūstot starp ātrajiem snovotājiem un slēpotājiem, Tu pakļausi sevi un citus sadursmes riskam.

  • Līdzīgi kā slidošana un zemledus makšķerēšana, arī vienkārša pastaiga pa ledu ziemā ir ļoti bīstamas izklaides. Drošības akadēmijas eksperti atgādina, ka uz ledus var kāpt tikai tad, ja ilgstoši ir bijis liels sals un ir pilnīga pārliecība par pietiekamu tā biezumu. Ja ledū ir plaisas, caur to ir redzama ūdens kustība vai ledus virsmu klāj ūdens, tas ir bīstams! Tāpat, pirms kāpt uz ledus ar slidām, pārliecinies, ka slieces ir uzasinātas un nav bojātas, jo krist uz ledus ir ļoti sāpīgi.

Notiekot nelaimes gadījumam, Drošības akadēmijas eksperti aicina izvērtēt gūtās traumas smaguma pakāpi un nepieciešamības gadījumā nekavējoties vērsties pēc palīdzības, zvanot glābšanas dienestam!

Vienlaikus eksperti vērš uzmanību uz to, ka drošības aspektiem ir jāpievērš uzmanība ne tikai aktīvās atpūtas laikā. Piemēram, dodoties garākā ziemas pastaigā, ieteicams ieziest seju ar aizsargkrēmu un paņemt līdzi termosu ar siltu dzērienu. Tāpat ieteicam izvēlies pastaigām drošus maršrutus, jo bedres, zaru atlūzas zem sniega segas bieži nav redzamas. Arī purvainas vietas zem sniega segas nereti atpazīt ir grūti.