Kāds īpašums ir zagļiem vispievilcīgākais?

Zādzības bieži vien ir ne tikai finansiāli sāpīgas, bet arī emocionāli ļoti nepatīkamas, vēl ilgi atstājot nepatīkamas sajūtas. Tāpēc ir jāaizdomājas par lietām, kam pievērst uzmanību un ko ieviest savā ikdienā, lai savu mājokli pasargātu no garnadžiem.

Kā liecina BALTA 2015. gadā veiktais pētījums, aptaujājot ieslodzījuma vietās mītošus zagļus, puse atzina, ka zādzības veic spontāni, turklāt uzskata, ka nav izteikta laika, kad zādzības tiek izdarītas vairāk – tās veic vienlīdz bieži visas diennakts garumā. Savukārt gandrīz ceturtā daļa izvēlas zādzības veikt naktī.

Valsts policija uzsver, ka aptuveni trešā daļa zādzību tiek izdarītas, pat neko neuzlaužot, jo mājokļa iemītnieki atstājuši vaļā durvis. Šis ir klasisks spontānās zādzības gadījums, ko katrs varam novērst un arī sekot līdzi, lai ģimenes locekļi durvis aizslēdz. Tas attiecas ne tikai uz mājokļiem, bet arī auto.

Pētījuma dati liecina, ka 30% pieredzējušu zagļu zādzības rūpīgi plāno dažas dienas, ceturtā daļa – pat pāris nedēļas. Plānošanas procesā zagļi cenšas iegūt iespējami daudz informācijas par interesējošo objektu, piemēram, kāds ir nolūkotā īpašuma saimnieku dzīves ritms un kad neviena nav mājās, cik nodrošināti ir īpašumā dzīvojošie, kā arī tiek izpētītas mājokļa slēdzenes un drošības sistēmas (slēdzenes, signalizācija, seifs, novērošanas kameras). Visbiežāk zagļi šo informāciju iegūst, izsekojot un novērojot savu interešu objektu, neuzkrītoši aptaujājot paziņas, draugus un bērnus, taču nereti vērtīgo informāciju iegūst arī no kaimiņiem.

36% no visām zādzībām pietiek vien ar 15 minūtēm, savukārt 38% zādzību nepieciešamas 15 – 30 minūtes. Tas nozīmē, ka jebkuram zaglim svarīgs ir laiks, tāpēc ļoti svarīgi darīt visu, lai zādzības veikšana būtu iespējami apgrūtināta.

 

Lai pasargātu savu mājokli no zādzības, Drošības akadēmija iesaka īpašu uzmanību pievērst ieejas durvīm – uzstādīt kārtīgu “zirnekļa” veida slēdzeni. Tā, protams, nav neuzlaužama, taču šādas slēdzenes uzlaušana noteikti prasīs daudz vairāk laika, kā arī radīs troksni, ko var pamanīt kaimiņi. Apdomā arī jau aizmirstās, bet ļoti noderīgās durvju ķēdītes uzstādīšanu vai elektriskā zvaniņa ierīkošanu, kas signalizē, kad tiek atvērtas durvis.

Ieteikums – neatstāj atslēgas arī aizslēgtās durvīs. Tad slēdzeni vieglāk uzlauzt!

Apzogot mājokļus, zagļi visvairāk iecienījuši juvelierizstrādājumus un rotaslietas, naudu un norēķinu kartes, kā arī datortehniku un viedtālruņus, tāpēc neglabā šīs lietas zagļiem viegli sasniedzamā vietā. Piemēram, makus un telefonus, atnākot mājās, nereti atstājam turpat, priekšnamā. Ja vēl aizmirsts aizslēgt durvis, tad šis zaglim būs pavisam viegls ieguvums. Jāņem vērā, ka arī zagļi ļoti labi pārzina vietas, kur cilvēki mēdz glabāt naudu un vērtslietas, tāpēc neglabā tās vietās, kur zaglis meklēs vispirms. Zagļi vērtslietas un naudu ir atraduši arī paslēptus arī kurpēs, vāzēs vai gultā.

 

Visbiežāk zagto mantu realizācija notiek caur uzticamiem uzpircējiem un lombardiem.

Ja runājam par to, ko zagļi uzskata par traucēkļiem, tad visbiežāk zaglis izvairīsies no mājokļa ar apsardzes signalizāciju un/vai novērošanas kamerām, kā arī no zādzības atturēs suns, kas ne tikai rada troksni, bet var arī nodarīt miesas bojājumus. Seifi, drošības žalūzijas, restes un ar vairākām slēdzenēm aprīkotas durvis zagļiem liekas salīdzinoši viegli uzlaužami šķēršļi, taču tie noteikti pasargās no spontānajām zādzībām.

 

Jāsaka gan, ka nav 100% drošu aizsardzības līdzekļu. Zagļi seko jaunākajām aizsardzības tendencēm un mācās tās uzlauzt, tāpēc tas, kas likās drošs pirms 5 gadiem, vairs nebūs tik drošs šodien.

Lasi arī rakstu Kā pasargāt savu mājokli no zagļiem?