Ieteikumi, ceļojot uz silto zemju kūrortiem rudenī un ziemā

Latvijā saule spīd vidēji 1 700 līdz 2 000 stundas gadā, turklāt vasarā tā pie apvāršņa parādās būtiski biežāk nekā rudenī un ziemā, liecina Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati. Tādējādi ir tikai likumsakarīgi, ka no oktobra līdz martam Latvijas iedzīvotāju populārāko galamērķu sarakstā ir Ēģipte, Kanāriju salas, Zanzibāra un citi silto zemju kūrorti. Lai varētu baudīt bezrūpīgas brīvdienas, ir svarīgi parūpēties par savu drošību, norāda Drošības akadēmijas eksperti, jo neparedzēti medicīnas izdevumi ārvalstīs, bet īpaši eksotiskās valstīs, var iecirst pamatīgu robu Tavā budžetā.

Dodoties ceļojumā, cilvēki parasti nedomā, ka viņu varētu piemeklēt kādas ar veselību saistītas ķibeles. Tomēr apdrošināšanas sabiedrības BALTA klientu pieredze rāda, ka šādas ķibeles ceļotājus no Latvijas piemeklē regulāri, turklāt reizēm tās izmaksā patiesi astronomiskas summas – pat 80 000 eiro un vairāk. Biežāk izplatītās problēmas ir saindēšanās ar pārtiku un vīrusu infekcijas.

Praktiski padomi, kā izvairīties no negadījumiem dienvidzemēs:

  • Izvairies no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir acīmredzamas saslimšanas pazīmes, un atceries par personīgo higiēnu – mazgā rokas bieži un rūpīgi, īpaši pēc labierīcību apmeklējuma, pirms ēšanas un pēc pastaigas.

  • Izvēlies ēdienu un dzeramo ūdeni piesardzīgi pat augstas klases viesnīcās. Dzer tikai vārītu un rūpnieciski fasētu ūdeni, nelieto dzērienus ar ledus gabaliņiem (tie var būt pagatavoti no piesārņota ūdens), atturies augļiem un citiem produktiem, kurus grūti nomazgāt un nomizot. Arī jau attīrītus augļus un dārzeņus, kurus vietējie pārdod uz ielas, lietot uzturā nav ieteicams.

  • Ja plāno apmeklēt tropu un subtropu klimatiskās joslas valstis, uzmanies no eksotiskajiem vīrusiem, kurus pārnēsā odi, piemēram, Denges drudža, kas ik gadu skar 50 līdz 100 miljonu cilvēku visā pasaulē. Uzturoties ārpus telpām, valkā apģērbu ar garām piedurknēm un garās bikses (vēlams, no biezāka auduma), kā arī izmanto odu atbaidītājus jeb repelentus, precīzi sekojot instrukcijām. Ieteicams izmantot arī citus aizsardzības līdzekļus (moskītu tīklus vai aizsegus logiem un durvīm u.c.) un izvairīties no uzturēšanās ārpus telpām rītausmas un krēslas stundās, kad odu koncentrācija ir vislielākā.

  • Lieto saules aizsargkrēmu un nepārspīlē ar sauļošanās ilgumu, lai pasargātu sevi no pārkaršanas saulē un saules apdegumiem. Lai kā gribētos pelēcīgā rudenī un vēsā ziemā izcelties ar zeltainu iedegumu, mēs esam ziemeļnieki, tāpēc mūsu āda uzreiz nav gatava intensīvai saulei.

  • Nepeldi peldbaseinos, kuru ūdens kvalitāte šķiet apšaubāma, un izvairies no ūdens norīšanas peldes laikā.

  • Arī peldvietas ārpus kūrorta robežām jāizvēlas ļoti apdomīgi. Piemēram, Ēģiptes piekrastē bieži aktivizējas haizivis, kuras nekautrējas uzbrukt arī cilvēkiem. Tādējādi ņem vērā – ja kādā vietā ir noteikts peldēšanas aizliegums, tas ir pamatots, nevis izdomāts, lai sabojātu Tavu atvaļinājumu!

  • Rūpīgi pieskati bērnus publiskos peldbaseinos un ūdens atrakcijās, jo risks aizrīties ar ūdeni un paslīdēt uz slapjām flīzēm, dauzoties, šādās vietās ir ļoti augsts.

  • Dodoties peldēt atklātos ūdeņos, izmanto peldēšanas čības – tās pasargās Tavas pēdas no savainojumiem, ko var radīt koraļļi un jūras eži. Savukārt, ja plāno doties kalnos, parūpējies par atbilstošiem pārgājiena apaviem, lai neiedzīvotos tulznās, noberzumos, izmežģjumos u.tml.

  • Ņem līdzi siltāku drēbju kārtu vakara stundām, jo dienvidzemēs vējš bieži pūš no tuksneša, radot paradoksālu situāciju – vietās, kur dienā valda neizturama svelme, naktis var būt stindzinoši aukstas. Būtu muļķīgi saaukstēties Ēģiptes kūrortā, vai ne?!

  • Ja plāno doties ekskursijā ar vietējo transportu, rūpīgi izvēlies pakalpojuma sniedzēju, jo gana bieži tiek piedzīvoti negadījumi, kuru iemesls ir šofera pārgalvība vai nedrošs transportlīdzeklis.

Ja tomēr notiek negadījums, vēlams uzreiz sazināties ar apdrošināšanas kompānijas pārstāvjiem pa apdrošināšanas polisē norādīto tālruņa numuru. Tas ļaus izvairīties no pārmērīgiem izdevumiem ceļojuma laikā.