Kā pasargāt velosipēdu no garnadžiem?

Velosipēds ir ne tikai ērts un videi draudzīgs pārvietošanās līdzeklis, bet arī viena no garnadžu iekārojamākajām lietām. Viņu darba metodes mūsdienās mēdz būt tik filigrānas, ka burtiski dažu sekunžu laikā bez pēdām var pazust pat ar modernākajām drošības sistēmām aprīkots braucamais. Kā parūpēties par sava velosipēda drošību ikdienā?

Iestājoties siltākam laikam, velosipēdu zādzību skaits Latvijā ievērojami palielinās. Apdrošināšanas sabiedrības BALTA dati parāda, ka visbiežāk nozagto velosipēdu vērtība svārstās vidēji no 100 līdz 700 eiro, tomēr ir mēdz būt gadījumi, kad “kājas” pieaug arī vērtīgākiem braucamajiem. Lielākā līdz šim par nozagtu velosipēdu izmaksātā atlīdzība sasniedza 1 490 eiro.

Lai gan neviena no zināmajām drošības metodēm negarantē 100% aizsardzību pret velosipēda nozagšanu, Drošības Akadēmijas eksperti norāda, ka pareizi izvēlēta drošības stratēģija ievērojami samazina risku, ka braucamais varētu kļūt par garnadžu trofeju. Šajā gadījumā arī sīkumiem ir nozīme. Piemēram, vai zināji, ka salīdzinoši retāk zog velosipēdus, kas izceļas uz citu fona, proti, ir nestandarta dizaina, ar specifisku krāsojumu vai kā īpaši personalizēti?

Praktiski padomi, kā pasargāt velosipēdu no nozagšanas:

  • Neatstāj savu velosipēdu bez uzraudzības, īpaši nomaļās vietās! Drošāk ir atstāt braucamo publiskās, labi apgaismotās vietās, turklāt vēlams tādās, kurās vai kuru tuvumā ir uzstādītas videonovērošanas kameras.

  • Ja Tu dzīvo daudzdzīvokļu mājā, ņem vērā, ka salīdzinoši visdrošākās vietas velosipēda glabāšanai šādos gadījumos ir dzīvoklis, balkons (ja vien tas nav ēkas 1.stāvs) vai slēgts pagrabs. Turēt to kāpņutelpā nav tik droši pat tad, ja tā ir slēdzama, jo kāds no kaimiņiem var aizmirst aizslēgt durvis, pazaudēt to atslēgu vai čipu, kā arī ielaist mājā svešiniekus, kuri uzdodas par citu kaimiņu viesiem. Piemēram, BALTA pieredzē ir vairāki gadījumi, kad no slēgtas kāpņutelpas ar durvju kodu un čipa pieeju tika nozagti pat pieslēgti velosipēdi.

  • Salīdzinoši visbiežāk tiek nozagti nepieslēgti velosipēdi tāpēc, rūpējoties par sava braucamā drošību, izmanto kvalitatīvu slēdzeni. Šobrīd tirgū ir pieejamas ļoti dažādas slēdzenes, kuru drošības līmenis būtiski atšķiras. Piemēram, troses tipa slēdzenes ir lētas un vieglas, taču viegli pārkniebjamas. U-veida slēdzenes ir drošākas, taču tās nav elastīgas, līdz ar ko šo slēdzeņu izmantošanas iespējas ir ierobežotas. Salokāmās slēdzenes ir gan kompaktas, gan arī grūti uzlaužamas. Savukārt viedās slēdzenes tiek uzskatītas par īpaši drošām, jo aprīkotas ar signalizāciju un savienojamas ar viedtālruni. Tiesa, tās ir arī krietni dārgākas par savām “māsīcām” un “brālēniem”.

  • Par garnadžu upuriem nereti kļūst arī velosipēdu īpašnieki, kuri izmanto drošības slēdzenes, taču dara to ļoti neprasmīgi. Piemēram, pieslēdz pie velonovietnes statīva tikai velosipēda ratu. Rūpējoties par sava braucamā drošību, pieslēdz to pie statīva vai jebkāda cita objekta ar rāmi, bet vēl labāk – ar rāmi un ratu. Un izvēlies šim nolūkam stabilus objektus!

  • Personalizē savu velosipēdu, izmantojot šim nolūkam gan košas krāsas un uzlīmes, gan neparasta dizaina aksesuārus, tostarp atstarotājus un lukturus u.tml.

  • Papildu drošībai uzstādi velosipēdam GPS izsekošanas ierīci, kas var palīdzēt atrast braucamo zādzības gadījumā ātrāk. Mūsdienās šīs ierīces mēdz gan ļoti nemanāmas, gan arī gana stilīgas, lai garnadži spētu tās uzreiz atpazīt.

Gan Drošības Akadēmijas, gan arī CSDD eksperti arī atgādina, ka ikvienu velosipēdu, līdzīgi kā elektroskrejriteni, var un vajag reģistrēt CSDD sistēmā. Tas ir izdarāms ātri un vienkārši (arī tiešsaistē), turklāt bez maksas. Ko Tu iegūsti? Pirmkārt, ja Tavam braucamajam pēkšņi pieaugs “kājas”, atrašanas gadījumā tas ātrāk tiks identificēts un atgriezts Tev. Otrkārt, šajā sistēmā reģistrētu velosipēdu garnadžiem būs grūtāk pārdot. Visbeidzot, treškārt, ja uzlīmēsi uz braucamā īpašo reģistrācijas uzlīmi, ko var saņemt CSDD, tas kļūs garnadžiem mazāk iekārojams.

Vienlaikus CSDD eksperti vērš uzmanību uz to, ka bieži vien nozagto velosipēdu meklēšanu un identificēšanu apgrūtina fakts, ka cietušie nespēj tos pilnvērtīgi aprakstīt. Tas nozīmē, ka arī tad, ja izvēlies nereģistrēt velosipēdu, ir vērts piefiksēt tā ražotāja nosaukumu, modeli, rāmja numuru, defektus un citas īpašas pazīmes, kas nepieciešamības gadījumā ļaus atpazīt braucamo. Arī velosipēda iemūžināšana foto par ļaunu nenāks.

Esi vienmēr soli priekšā velosipēdu zagļiem!