Kā savaldīt Guntiņu-Uguntiņu jeb sveces liesmu? Praktiski padomi mierpilniem svētkiem
Neatņemama Ziemassvētku gaidīšanas un svinēšanas rituāla sastāvdaļa jau izsenis ir sveču dedzināšana, jo to izstarotā gaisma piešķir šim laikam īpašu burvību – tā gan nomierina, gan iedvesmo, gan arī rada svētku noskaņu. Lai varētu baudīt mierpilnus svētkus, Drošības akadēmijas eksperti iesaka dedzināt sveces atbildīgi – ievērojot ugunsdrošības pamatnoteikumus, jo pieredze rāda, ka skaisti, rāmi degoša sveces liesma var izraisīt postošu ugunsnelaimi vien pāris sekundēs.
Mūsdienās svecēm ir ļoti daudzpusīgs pielietojums – tās tiek dedzinātas gan svečturos un lukturos, gan eglītēs un Adventes vainagos, gan ūdens traukos u.tml. Neatkarīgi no tā, kurš no šiem pielietojuma veidiem ir Tev tuvākais, ir svarīgi pieskatīt degošo sveci kā savu acuraugu, jo apdrošināšanas sabiedrības BALTA klientu pieredze liecina, ka sadedzis svētku galdauts vai galda virsmā izdedzis caurums situācijās, kad neizdodas savaldīt sveces liesmu, ir mazākā bēda. Atsevišķos gadījumos nopietni bojājumi ugunsgrēka rezultātā radīti ne vien dažādām sadzīves lietām, bet arī ēkai. Lielākās izmaksātās atlīdzības par zaudējumiem, kas radušies sveces izraisīta ugunsgrēka rezultātā, sasniedz teju 15 000 EUR.
Salīdzinoši visbiežāk ar sveču izraisītiem ugunsgrēkiem saistītajos atlīdzību pieteikumos tiek norādīts, ka nelaimi izraisījušas Adventes vainagā iedegtās sveces. Piemēram, kāds uzņēmuma klients skaidro, ka, aizdegoties Adventes vainagam, telpā izveidojies liels uzliesmojums, kā rezultātā tika bojātas sienas, griesti un parketa grīda. Mēģinot lokalizēt ugunsgrēku, mājinieki stūmuši galdiņu, uz kura atradās degošais vainags, laukā pa terases durvīm, sabojājot arī aizkarus – tajos izdega caurumi. Kopējā bojātā platība – 35 kv.m.
Kāds cits BALTA klients atklāj, ka, liekot bērnus gulēt, iemiga arī pats. Viesistabā uz galda esot palicis nepieskatīts Adventes vainags ar vienu iedegu sveci. Pamodies viņš pēc vairākām stundām no deguma smakas un dūmu detektora sirēnas skaņas. Ugunsgrēku izdevās veiksmīgi nodzēst, taču galds bija neatgriezeniski sabojāts, bet lielā sadūmojuma dēļ visu dzīvokli klāja sodrēji.
Līdzīgus apdegumus uz rokām un sejas guvis arī kāds klients, kuram svētkos nācās dzēst degošu Ziemassvētku eglīti. Tikai viena maza svecīte izraisīja lielu postažu – ugunsgrēkā tika bojāti istabas griesti, sienas un grīda. Sadega arī dīvāns.
Domājams, tieši šādu situāciju dēļ Latvijā aizvien lielāku popularitāti iemanto tā dēvētās beramās sveces, kas tiek izgatavotas no palmu vaska. Tās ne vien nedūmo, ir bez smaržas un neizdala degšanas laikā kaitīgas vielas, bet arī tiek uzskatītas par īpaši drošām, jo, traukam apgāžoties, vaska granulas izbirst un svece nodziest. Tomēr Drošības akadēmijas eksperti vērš uzmanību uz to, ka 100% drošs nav nekas! Arī uz šādu sveču lietošanu attiecas tie paši ugunsdrošības nosacījumi, kas citos gadījumos.
Trīs pamatnoteikumi drošai sveču dedzināšanai gan svētkos, gan ikdienā:
-
Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības! Dedzini sveces bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamās vietās un nodzēs tās, izejot no telpas pat uz mirkli, ja tajā nepaliek citas pieaugušas personas. Diemžēl mirklis var ievilkties, bet sveces stabilitāti un tās liesmas intensitāti var ietekmēt ļoti dažādi faktori, par kuriem bieži pat neaizdomājamies, piemēram, viegla Tavas kustības radīta gaisa plūsma un pat garāmbraucošas automašīnas izraisīta ēkas vibrācija. Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ir svarīgi sekot līdzi tam, lai degoša svece neatrodas caurvējā un citu siltuma avotu, kā arī viegli degošu priekšmetu, piemēram, aizkaru un grāmatu, tuvumā (ieteicamais sveces attālums no citiem priekšmetiem ir vismaz 30 cm).
-
Ievēro sveces lietošanas instrukciju! Piemēram, sveces nav ieteicams dedzināt ilgāk par laiku, ko noteicis ražotājs (šī informācija parasti ir atspoguļota uz iepakojuma). Svecēm ieteicams pirms iedegšanas nogriezt īsāku dakti, lai kontrolētu liesmas augstumu un intensitāti (optimālais dakts garums ir 1 cm). Tās nav ieteicams izdedzināt līdz galam, jo svečturis, sakarstot, var saplīst vai deformēties, radot ugunsgrēka risku. Ir jāņem vērā, ka sveces ar iestrādātiem dekoratīvajiem elementiem bieži nav paredzētas dedzināšanai vai arī tās var dedzināt tikai pēc dekoratīvo detaļu noņemšanas (arī šai informācijai jābūt norādītai uz iepakojuma). Tāpat degošām svecēm jābūt novietotām vismaz 10 cm attālumā vienai no otras, jo karstuma ietekmē tās var kust nevienmērīgi un deformēties, sagāzties u.tml.
-
Pārliecinies, nodzēšot sveci, ka tā patiesi ir nodzisusi – dakts nekvēlo!
Ja, neraugoties uz piesardzības pasākumiem, izvairīties no nelaimes neizdodas – iedegta svece izraisa ugunsgrēku, objektīvi izvērtē iespējas to nodzēst, neapdraudot savu un līdzcilvēku veselību, kā arī dzīvību, un nepieciešamības gadījumā nekavējoties zvani glābšanas dienestam!
Pieredze rāda, ka dūmu detektors var gan pasargāt Tevi no nopietniem finansiāliem zaudējumiem, gan arī izglābt Tavu un Tavu mājinieku dzīvības. Tāpēc, ja Tavs mājoklis vēl nav aprīkots ar dūmu detektoru, ir īstais laiks to izdarīt. Savukārt, ja detektors ir uzstādīts, neaizmirsti regulāri pārbaudīt tā funkcionalitāti, nospiežot testa pogu. Piemēram, ir vērts paturēt prātā, ka ierīces baterija nav mūžīga – tā ir laiku pa laikam jānomaina.