Padomi, lai mācību gadu sāktu droši
Vasaras izskaņā skolēni atgriežas pilsētās no brīvlaika, un daudziem bērniem septembris ir laiks, kad tiek sāktas pirmās patstāvīgās gaitas. Katra mācību gada sākumā Drošības akadēmija aicina autovadītājus būt īpaši uzmanīgiem, bet vecākus – pārrunāt ar bērniem galvenos ceļu satiksmes noteikumus un pareizu rīcību neikdienišķos apstākļos, kad vecāku nav tuvumā, lai ceļš uz skolu un mājup no tās bērniem būtu drošs.
Drošs maršruts uz skolu un uz mājām
-
Rūpīgi izplānots maršruts no mājām līdz skolai un atpakaļ palīdzēs bērnam droši nokļūt galamērķī, sevišķi tad, ja bērns tik tikko sācis patstāvīgas gaitas.
-
Lai bērns vieglāk atcerētos maršrutu, ieteicams to sadalīt vairākos posmos un izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas var palīdzēt to atcerēties, piemēram, veikals, baznīca u. c.
-
Katrā maršruta posmā vajadzētu identificēt galvenos drošības riskus: pareiza gājēju pārejas šķērsošana, ietves drošā un nedrošā puse, bīstamākie ceļa posmi, apmaldīšanās riski, pamestas ēkas utt.
-
Ja ir iespējams, labāk izvairīties no maršrutiem, kur ir pamestas mājas, neapdzīvotas vietas, aizauguši parki u. tml. Vecākiem vajadzētu pārrunāt ar bērnu, kāpēc šādas vietas ir bīstamas un kur un kā meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama.
-
Ja bērnam tomēr gadījies apmaldīties, jāzvana vecākiem. Tāpēc noderēs iepriekš sagatavota un bērnam zināmā vietā somā noglabāta vecāku vizītkarte, kurā norādīts vecāku vārds, telefona numurs un skola, kurā bērns mācās.
-
Ja bērnam nav sava mobilā telefona, jādodas uz tuvāko drošo vietu un jāvēršas pie uzticama pieaugušā, piemēram, policista, cilvēka ar citu bērnu, veikala, pasta vai skolas darbiniekiem u. tml.
Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana
-
Noteikti vajadzētu pārrunāt ar bērniem, ka iela jāšķērso pa gājēju pāreju vai pie gājēju zaļās gaismas signāla luksoforā. Vienmēr pirms ceļa šķērsošanas ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Jāpārliecinās arī, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies.
-
Ceļu nedrīkst šķērsot vietā, kur ir nožogojums vai barjera.
-
Arī vilciena sliedes drīkst šķērsot tikai tam paredzētās vietās – pa gājēju tiltiem, gājēju pārejām, dzelzceļa pārbrauktuvēm. Vienmēr pirms sliežu šķērsošanas ir jāapstājas un jāpārliecinās, vai nebrauc vilciens. Ja tuvojas vilciens un ir aizvērta dzelzceļa pārbrauktuve, nekādā gadījumā nedrīkst to šķērsot!
-
Svarīgi, lai bērns visu uzmanību veltītu apkārt notiekošajam. Tāpēc pārvietojoties nevajadzētu lietot mobilo tālruni – spēlēt spēles, rakstīt īsziņas, pētīt sociālo tīklu ierakstus, austiņās klausīties mūziku u. tml.
-
Vecākiem jāatceras par drošu bērnu pārvadāšanu. Visām transportlīdzeklī esošajām personām ir jābūt piesprādzētām, un atvasēm atkarībā no vecuma un auguma ir jāsēž atbilstošā bērnu sēdeklītī vai uz paliktnīša. Tas, ka skola vai bērnudārzs atrodas tepat aiz stūra, neatbrīvo transportlīdzekļa vadītāju no atbildības par pasažieru drošību.
-
Ja bērns izvēlas ceļu uz skolu mērot ar velosipēdu, obligāti jālieto ķivere, un bremzēm jābūt darba kārtībā.
-
Ar velosipēdu jābrauc pa ietvēm, velosipēdu ceļiem un brauktuvi. Ja bērns ir nepilngadīgs, tad pa ceļa nomali atļauts braukt tikai pilngadīgas personas pavadībā.
-
Der atcerēties, ka braukt ar elektroskūteriem jeb elektriskajiem skrejriteņiem ir atļauts no 14 gadu vecuma ar derīgu velosipēdista vadītāja apliecību. Ar tiem ir jāpārvietojas pa velosipēdu ceļu. Ja ar elektrisko skrejriteni pārvietojas pa ietvi, noteikti jāatceras, ka priekšroka ir gājējiem, un jāievēro atbilstošs braukšanas ātrums, lai neapdraudētu ne sevi, ne citus.
Atstarojoši elementi
-
Tumšā laikā obligāti jālieto gaismu atstarojošs apģērbs vai veste.
-
Ja bērns brauc ar velosipēdu, galvā obligāti jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei, velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem.
Sabiedriskais transports
-
Vecākiem vienmēr vajadzētu pārliecināties, ka bērnam ir derīga sabiedriskā transporta biļete vai līdzi ir pietiekami daudz naudas, lai to iegādātos.
-
Bērnam ir labi jāpazīst arī savas sabiedriskā transporta pieturas – kurā jāiekāpj un kurā jāizkāpj. Labs palīgs ir apkārtējās vides objekti un citi orientieri.
-
Ja bērns nokavē izkāpšanu un pabrauc garām vajadzīgajai pieturai, viņam nekavējoties ir jāvēršas pie transportlīdzekļa vadītāja un jālūdz palīdzība.
-
Bet, ja pietura atrodas nomaļā vietā, piemēram, ārpus pilsētas vai šosejas malā, vecākiem vai vecākajiem brāļiem un māsām mazāko bērnu vajadzētu sagaidīt, lai ceļš līdz mājām būtu pavisam drošs.
Sastapšanās ar svešiniekiem
-
Ja svešs cilvēks uzrunā bērnu, uzmācas, seko, piedāvā kaut kur doties kopā, piedāvā mantas vai gardumus, bērnam ir jāizvairās no sarunas un jādodas uz drošu vietu, piemēram, veikalu vai skolu, kur ir citi cilvēki. Bērnam par radušos situāciju noteikti jāizstāsta arī vecākiem.
-
Ja svešinieks norāda, ka pazīst bērna vecākus un aicina doties līdzi, noderēs ģimenē izdomāta parole, kuru zina tikai vecāki un bērns. Būtiski, lai šo paroli patiešām zinātu tikai vecāki un bērns! Arī šādā situācijā bērnam noteikti vajadzētu piezvanīt vecākiem, lai pārliecinātos par drošību.
-
Ja bērnam kāds dara pāri, viņam ir jāpievērš apkārtējo uzmanība, skaļi kliedzot, pretojoties un saucot palīgā.
-
Lai pasargātu no mantu zādzību riska, bērns jāmāca neatstāt vērtīgās lietas bez uzraudzības.
-
Dodoties uz skolu, vecākiem būtu jāpārdomā, vai vērtīgā ierīce tiešām ir nepieciešama un vai to nav iespējams aizvietot ar tādu, kas zagļiem būtu mazāk saistoša, piemēram, jaunākās paaudzes viedtālruņa vietā izvēloties kādu vecāku modeli.