Sēņošana – no aizraujošas izklaides līdz nopietnām traumām. Noderīgi padomi sēņotājiem
Līdz ar rudens tuvošanos Latviju pārņem sēņošanas trakums. Bekas un baravikas, gailenes un bērzlapes gozējas grozos, šķīvjos un sociālo tīklu attēlos, bet, lai tiktu pie kārdinošajām meža veltēm, sēņotājiem reizēm jāpārvar ne mazums šķēršļu, arī visai bīstamu. Drošības akadēmija atgādina – mežā jābūt piesardzīgiem!
Neveikls solis var novest pie nopietnām traumām.
-
Dodoties mežā, ir jāapzinās riski, sevišķi tad, ja sēņo vienatnē. Pat ar atbilstošu apģērbu un apaviem var gadīties paslīdēt vai kaut kur aizķerties, un gūtās traumas ne vienmēr ļauj paša spēkiem turpināt ceļu.
-
Lai netraumētu acis, sēņošanas aizrautībā īpaši jāuzmanās no zemākiem, nereti kailiem zariem, kurus grūti pamanīt. Arī šķēršļu joslu pārvarēšana var beigties visai nepatīkami. Šķērsojot grāvjus, ir rūpīgi jāizvēlas, pie kā pieturēties, lai izvairītos no kritiena un savainojuma.
Drošības akadēmijas eksperti apkopojuši noderīgus ieteikumus, lai sēņošana būtu droša.
-
Ja iespējams, nedodies uz mežu vienatnē – drošāk, ja būsi ar kādu kopā.
-
Pārliecinies, ka tev ir līdzi uzlādēts mobilais tālrunis. Tas palīdzēs izsaukt palīdzību, ja gadīsies nelaime.
-
Paturi prātā kādus zīmīgus orientierus – neparastas formas kokus, ieplakas, stigas, jaunaudzes. Tas palīdzēs neapmaldīties, sevišķi mazāk zināmā mežā. Tomēr labāk izvēlies sēņot vietās, ko labi pārzini.
-
Ņem līdzi dzeramo ūdeni – tas noderēs ne tikai pastaigas laikā, bet arī tad, ja mežā gadīsies uzkavēties ilgāk, nekā plānots.
-
Neliec grozā sēnes, kuras nepazīsti. Saindēšanās ar sēnēm var viegli novest pie letālām sekām.
-
Nodrošinies, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, krekls jāliek biksēs.
-
Valkā gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas, tādējādi samazinās iespēja, ka tās pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa.
-
Sēņošanas laikā ik pa brīdim aplūko apģērbu, lai laikus notrauktu pamanīto ērci. Arī pēc pastaigas mājās ieteicams pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav ērču. Kā rīkoties, ja ērce tomēr piesūkusies, lasi rakstā Padomi, kā izvairīties no ērces piesūkšanās.
-
Izmanto kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus.
-
Izvēlies piemērotus apavus, kas neslīd un pasargā kājas no mitruma.
-
Jāpievērš uzmanība, vai tuvumā nav dzirdama šņākšana, jo odzes par savu klātbūtni brīdina šņācot.
-
Sēņojot, ogojot vai vienkārši pastaigājoties, jāiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, jo čūskām nepatīk vibrācija.
-
Ja čūska tomēr iekodusi, izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību pa tālruni 113. Nomierini un noguldi cietušo, lai viņš pēc iespējas mazāk kustinātu sakosto ķermeņa daļu. Tas kavēs strauju indes izplatīšanos. Sakostā ķermeņa daļa jāpaceļ augstāk par pārējo ķermeni, un uz koduma vietas jāuzliek kaut kas auksts. Nekādā gadījumā nav ieteicams uz koduma vietas likt žņaugu vai pārsējus, kā arī nedrīkst čūskas indi mēģināt izsūkt ar muti un dot kādus medikamentus, jo tas var pasliktināt cietušā stāvokli.
Noteikti izlasi arī rakstu Kā pastāstīt glābējiem par nelaimes gadījuma vietu, ja nepārzini apkārtni?, jo var gadīties, ka ir nepieciešams izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, bet nezini savu atrašanās vietas adresi.