Kā rīkoties, ja iekodusi čūska?
Dzīvā daba ir skaista un pārsteidzoša, taču var kļūt arī bīstama. Karstā laikā sevišķi ir jāuzmanās no čūskām, kas labprāt izlien no paslēptuves pasildīties saulītē.
Latvijā sastopamas trīs čūsku sugas: zalktis, gludenā čūska un odze. Pēc odzes koduma cilvēkam sakostajā vietā lokāli var būt apsārtums, pietūkums, vēlāk var parādīties elpas trūkums, līdz pat ļoti smagai alerģiskai reakcijai, kas var novest arī pie letāla iznākuma, ja cilvēks laikus nesaņem palīdzību. Nepatīkams, lai gan ne tik bīstams, var būt arī zalkša kodums. Zalktis nav indīgs, taču tā kodums tik un tā var beigties ar tūsku un nepieciešamību meklēt ārsta palīdzību. Turklāt nemaz nav jābrien mežā – lielākoties šādi negadījumi notiek piemājas teritorijā, kur ieklīdusi čūska. Protams, jāpiesargājas arī sēņotājiem, sevišķi sniedzoties pēc bekām kādas zaru vai lapu kaudzes tuvumā. Jāuzmanās arī peldoties, jo ik pa laikam peldētāji nespēj sadalīt ūdens plašumus ar čūsku.
Ko darīt, ja iekodusi čūska?
-
Izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību pa tālruni 113.
-
Nomierini un noguldi cietušo, lai viņš pēc iespējas mazāk kustinātu sakosto ķermeņa daļu. Tas kavēs strauju indes izplatīšanos.
-
Cietušajam jāuzņem pēc iespējas vairāk šķidruma.
-
Sakostā ķermeņa daļa jāpaceļ augstāk par pārējo ķermeni.
-
Uz koduma vietas jāuzliek kaut kas auksts.
-
Nekādā gadījumā nav ieteicams uz koduma vietas likt žņaugu vai pārsējus, kā arī nedrīkst čūskas indi mēģināt izsūkt ar muti un dot kādus medikamentus, jo tas var pasliktināt cietušā stāvokli.
Lai sevi pasargātu no čūskas koduma:
-
jāpievērš uzmanība, vai tuvumā nav dzirdama šņākšana, jo odzes par savu klātbūtni brīdina šņācot;
-
pastaigājoties pa pļavu vai mežu, jāizvēlas piemēroti apavi; nav ieteicams staigāt basām kājām pa vietām, kur var būt rāpuļi;
-
sēņojot, ogojot vai vienkārši pastaigājoties, jāiet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, jo čūskām nepatīk vibrācija.
Raksts tapis sadarbībā ar “Veselības centra 4” NMP nodaļas sertificētu ārsta palīgu Rustamu Junusovu.