Intervija: dūmu detektoru ABC
Dūmu detektori ir obligāta prasība visos mājokļos kopš 2020. gada 1. janvāra, taču joprojām daļā mājokļu tie diemžēl nav uzstādīti. Lai mazinātu neskaidrības par un ap dūmu detektoriem, Drošības akadēmija uz sarunu aicināja ugunsdrošības eksperti Natāliju Sokolovu no uzņēmuma FN-SERVISS, kas ir viens no vadošajiem ugunsdrošības pakalpojumu sniedzējiem Latvijā.
Kādēļ dūmu detektori ir tik svarīgi, ka kļuvuši par obligātu prasību?
Dūmu detektoru galvenais uzdevums ir glābt cilvēka dzīvību, jo ugunsgrēka gadījumā liela daļa cilvēku iet bojā miegā, saindējoties ar indīgajām gāzēm, kas rodas, sadegot sadzīves priekšmetiem. Dūmu detektors šādā situācijā ar savu spalgo signālu pamodina gulētāju un viņš pagūst paglābties.
Cik dūmu detektori ir nepieciešami mājoklī?
Minimālā prasība – viens ugunsgrēka autonomais detektors uz dzīvokli vai privātmāju. Ja dzīvoklim vai privātmājai ir vairāki stāvi, minimālā prasība ir vismaz viens detektors katrā stāvā.
Vai tiešām pietiek tikai ar vienu dūmu detektoru katrā stāvā arī divstāvu mājā, kur katrā stāvā ir 5-6 istabas, vai trīs istabu dzīvoklī?
Pēc likuma normām – jā. Bet, ja mērķis ir parūpēties par savu drošību, un tāds galu galā ir mūsu mērķis, tad nē. Lai nebūtu jālauza galva, kur uzstādīt dūmu detektorus, apskati ieteikumus populārākajiem sērijveida dzīvokļiem. Šīs shēmas droši vari pielāgot arī savai privātmājai.
Kā pareizi izvietot dūmu detektoru un kā to piestiprināt?
-
Izvieto vismaz vienu detektoru katrā stāvā, ideālā gadījumā pa vienam katrā telpā, kurā uzturas cilvēki.
-
Detektorus stiprini pie griestiem telpas vidū ar abpusējo līmlenti, skrūvēm vai magnēta plāksni atbilstoši detektora veidam.
-
Sienas vai stūru tuvumā novieto detektoru vismaz 50 cm attālumā no tuvākās sienas vai stūra.
-
Ieteicamās telpas, kur izvietot – guļamistaba, viesistaba, kāpņu telpa, virtuve, koridors un pagrabs.
Kur dūmu detektorus nevajag izvietot?
-
Mitrās vietās, piemēram, blakus dušai vai virtuvē plīts tuvumā, kur tvaiki var radīt viltus trauksmi.
-
Ventilācijas atveru tiešā tuvumā, jo vilkme var neļaut dūmiem sasniegt detektoru.
-
Slīpa jumta ailēs, jo, kamēr dūmi nonāks līdz jumta ailē izvietotajam detektoram, pārējo telpu jau būs pārņēmušas liesmas.
-
Zonās virs radiatoriem, jo apkures sezonas laikā kopā ar silto gaisu paceļas arī putekļu daļiņas, kas var būt par iemeslu detektora viltus trauksmei.
Kam pievērst uzmanību, izvēloties dūmu detektoru?
-
Vai detektors ir sertificēts atbilstoši standartam EN 14604:2005.
-
Vai ir CE marķējums.
-
Vai uz detektora ir instrukcija latviešu valodā.
-
Ar kādām baterijām tas darbojas – tirgū var atrast detektorus ar kronas vai litija baterijām. Kronas baterijas mūžs ir 12 līdz 14 mēneši, litija bateriju (pogas) mūžs ir 3 līdz 5 gadi, savukārt dūmu detektori ar litija akumulatoru darbosies pat 10 līdz 12 gadus. Jo kvalitatīvāka/jaudīgāka baterija, jo, iespējams, arī dūmu detektora cena būs augstāka. Der atcerēties, ka neatkarīgi no baterijas veida, dūmu detektora funkcionalitāte nemainās. Mainās tikai bateriju maiņas biežums, kam jāseko līdzi.
-
Lai kādu detektoru iegādātos, ņem vērā, ka pēc 10 līdz 12 gadiem dūmu detektors būs savu laiku nokalpojis un tas būs jānomaina ar jaunu.
-
Kāda ir ražotāja dotā garantija un serviss – 1, 5 vai 10 gadi. FN-SERVISS pieredze rāda: jo garāku garantijas laiku dod ražotājs, jo detektors ir kvalitatīvāks.
Kas vēl jāatceras par dūmu detektoriem?
-
To darba temperatūra ir no -100 līdz +400, tāpēc iespējams, ka vasarnīcās izvietoti detektori ziemas aukstumā vai vasaras karstumā var nepildīt savu funkciju.
-
Maksimālais gaisa mitrums, kurā tas darbojas, ir līdz 95% (mitrākās telpās tas var nedarboties).
-
Uzstādot dūmu detektoru, pārliecinies, ka signālu dzird visā dzīvoklī vai mājā. Ja nedzird, tad ar vienu detektoru ir par maz!
Ko darīt, ja vēlos ko nopietnāku par vienkāršiem dūmu detektoriem?
Tādā gadījumā vislabākais risinājums būtu ierīkot automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Tās darbības princips – nostrādājot vienam detektoram, automātiski tiek nodots signāls uz vadības pulti un tad tas aktivizē trauksmes signālus, kas uzstādīti kopā ar visiem detektoriem. Šādu autonomu ugunsaizsardzības sistēmu ierīkošanai iesakām vērsties pie specializētu ugunsdrošības aprīkojuma uzņēmumu speciālistiem, piemēram, FN-SERVISS, vai jautāt apsardzes firmām, kas kopā ar kustību detektoriem var uzstādīt arī dūmu detektorus.
Kur vislabāk iegādāties dūmu detektorus?
Dūmu detektorus atradīsiet jebkurā saimniecības preču veiklā. Noteikti jāpievērš uzmanība, vai detektors ir sertificēts un vai komplektā nāk līdzi baterija. Jāatceras to aktivizēt pirms dūmu detektora uzstādīšanas.
Ja ir vēlme nopietni rūpēties par savu, savu mājinieku un mājokļa drošību, tad iesakām detektorus iegādāties specializētos veikalos, piemēram, FN-SERVISS vai Tamrex, kā arī būvniecības veikalos, piemēram, DEPO, K Senukai, Kurši, Cenuklubs, ABC Būvniecība un citur. Nevajag kautrēties pajautāt konsultāciju pārdevējam, jo runa ir par jūsu ģimenes un māju drošību. Zinošs konsultants paskaidros atšķirības starp detektoriem, ieteiks piemērotāko un atbildēs uz visiem neskaidrajiem jautājumiem.
Dūmu detektoriem īpaša kopšana nav nepieciešama, taču, lai tas varētu veikt savu uzdevumu:
-
reizi nedēļā vai ne retāk kā reizi mēnesī pārbaudi, vai detektors darbojas un signāls ieslēdzas, nospiežot testēšanas pogu. Gadījumā, ja dūmu detektoram šādas pogas nav, tas norāda, ka detektors nav labas kvalitātes. Daudziem dūmu detektoriem testēšanas poga kalpo arī kā “aizturēšanas” jeb “hold on” poga;
-
reizi gadā ar putekļu sūcēju notīri dūmu detektora korpusu un atveres;
-
ja ir pienācis laiks baterijas nomaiņai, dari to nekavējoties! Pretējā gadījumā dūmu detektors nevarēs pildīt savu uzdevumu. Par to, ka baterijas ir izlādējušās, var liecināt detektora pīkstēšana.
No 2020. gada 1. janvāra visās privātmājās obligāta prasība ir arī ugunsdzēsības aparāts. Mēs ieteiktu to turēt arī dzīvokļos.
Ugunsdzēsības aparāta minimālā dzēstspēja 21A 113B (skaitlis nozīmē, cik lielu ugunsgrēku iespējams nodzēst, bet burts ugunsgrēka klasi: A – kad deg cieti, organiskas izcelsmes materiāli, B – kad deg šķidrumi, kūstoši cieti priekšmeti). Iegādājoties ugunsdzēsības aparātu, pievērs uzmanību, lai uz aparāta korpusa būtu iestrādāts (iespiests) individuālais vai partijas numurs un CE atbilstības marķējums.
Par ugunsdzēsības aparātiem plašāk lasi šeit.
Gan dzīvokļu, gan privātmāju virtuvē iesakām nodrošināties arī ar ugunsdzēsības pārklāju, ar ko var dzēst degošus taukus uz pannas, degošu sadzīves tehniku, kā arī degošu apģērbu uz cilvēka. Ņem vērā, ka ugunsdzēsības aparāts un pārklājs noderēs tikai pavisam nelielu ugunsgrēku dzēšanai.
Kā pareizi izmantot ugunsdzēsības aparātus un pārklāju, dzēšot ugunsgrēku?
Gadījumā, ja jūti apdraudējumu dzīvībai vai veselībai, nekavējoties evakuējies un sauc glābšanas dienestus pa tālruni 112!