Intervija: pieci bīstami paradumi, ikdienā lietojot elektroietaises
Bez elektrības ikdiena nav iedomājama – tā ir mūsu sabiedrotais kā darba un mācību gaitās, tā arī atpūtas brīžos. Iespējams, tādēļ, ka šis elements ir tik pierasts, ikdienā mēdzam būt neapdomīgi elektroietaišu tuvumā, kas var beigties ar ugunsnelaimi, bojātu īpašumu, kā arī radīt elektrotraumu riskus.
Ar kādu rīcību savos īpašumos visbiežāk grēkojam, stāsta AS “Sadales tīkls” elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats.
1. Nezināšana un neuzmanība, lietojot sadzīves elektroierīces un elektrotīklu
Nereti bīstamas situācijas rada neuzmanība, aizmāršība vai zināšanu trūkums. Ikdienas steigā varam aizmirst labi zināmo fizikas likumu par to, ka ūdens ir izcils elektriskās strāvas vadītājs, un apdraudēt sevi, novietojot vai lietojot sadzīves elektroierīces ūdens vai citu šķidru vielu tuvumā. Ir bīstami arī pieskarties pie elektrotīkla pieslēgtai ierīcei ar slapjām rokām. Steigā varam ar slapjām rokām, piemēram, ķerties klāt gaismas slēdzim, lai to izslēgtu – arī šāda nepārdomāta rīcība var izraisīt bīstamu situāciju, ja slēdzis būs kaut nedaudz bojāts. Bīstami ir arī turēt elektroierīces karstuma avotu tuvumā, tāpēc ieteicams vienmēr kārtīgi pārdomāt iekārtu novietojumu – īpaši vannasistabā un virtuvē.
Vēl viens bīstams paradums, kurā liela daļa visdrīzāk atpazīs sevi – viena pagarinātāja izmantošana vairākām lielas jaudas ierīcēm. Tas nav droši, jo var izraisīt īssavienojumu, kā arī pārslogot mājokļa iekšējo elektrotīklu. Ļauj pagarinātājam “uzelpot” – izmanto to ierīcēm, kas nav “smagsvari”, savukārt jaudīgās ierīces (piemēram, elektrisko tējkannu, tosteri, boileri u.c.) vienmēr pievieno atsevišķā sienas kontaktligzdā.
Tāpat piedomā, vai negrēko ar tādu šķietami nenozīmīgu paradumu kā ierīces kontaktdakšas atvienošana no rozetes, raujot aiz vada. Tā ir rīcība, kas var radīt elektrobīstamas situācijas.
Jaunus bīstamus paradumus ikdienā ienes arī tehnoloģiju laikmets. Vai vienmēr pēc izmantošanas no rozetes atvieno dažādu viedierīču lādētājus?
Ja tavā mājoklī lādētāji arī ārpus izmantošanas brīžiem ilgstoši paliek pieslēgti elektrotīklam, ņem vērā, ka tas ir bīstami, jo īssavienojuma gadījumā tie var uzliesmot. Tādēļ pēc lādētāja izmantošanas ir vērts ne vien atvienot ierīci no lādētāja, bet arī lādētāju no rozetes.
2. Bojātu elektroierīču izmantošana
“Sadales tīkla” organizētās socioloģiskās aptaujas rāda, ka ar šo paradumu visbiežāk grēko sievietes. Jāuzsver: lēmums paturēt un lietot bojātu elektroierīci nav ietaupījumu vērts, jo šādi var tikt apdraudēta gan paša un mājinieku veselība, gan īpašums. Atceries – elektroiekārtas, kas mazliet “sit pa pirkstiem” vai ir ar acīmredzamiem defektiem – piemēram, bojātu vada izolāciju vai citām detaļām – ir savu laiku nokalpojušas un tām nav vietas mājoklī. Turklāt bojāto detaļu notīšana ar izolācijas lenti nav risinājums – tā ir bumba ar laika degli. Nerīkojies šādi pats un nepieļauj, ka tā dara mājinieki. Taupības nolūkos šādi nereti mēdz rīkoties arī vecāka gadagājuma cilvēki, tāpēc pievērs uzmanību arī tam, vai šādas “pašsalabotas” ierīces nav atrodamas ģimenes senioru mājās.
3. Elektroierīču pašrocīga labošana, neatvienojot sprieguma padevi
Izklausās muļķīgi, vai ne? Tomēr tas nav joks, šādas situācijas ikdienā patiešām notiek, turklāt visbiežāk šādi mēdz rīkoties vīrieši. Atceries – bojātu elektroierīču remontu vislabāk ir uzticēt sertificētam elektrospeciālistam, nevis veikt pašam. Savukārt par to labošanu pie neatslēgta sprieguma padeves nevar būt ne runas – tā ir tieša sevis un īpašuma pakļaušana nelaimei. Nekad nerīkojies šādi pats un nepieļauj, ka to dara citi ģimenes locekļi.
4. Elektronedroša vide bērniem
Mazi bērni, īpaši līdz piecu gadu vecumam, nevar paši sevi pasargāt no elektrības bīstamības, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai vecāki parūpētos par elektrodrošu vidi mājās. Biežākais elektrobīstamu situāciju cēlonis mazu bērnu vidū ir darbības ar rozetēm (piemēram, mēģinājumi tajās iebāzt matadatas, skrūves u.c. smalkus priekšmetus), tādēļ pirmais, ko, rūpējoties par drošību, ieteicams ieviest īpašumā, kurā uzturas mazi bērni, – kontaktligzdu aizliktņi. Bērnam brīvi pieejamā vietā arī bīstami atstāt neizolētus vai bojātus vadus, kā arī pie elektrotīkla pieslēgtas elektroierīces – tās noteikti saistīs zinātkārā mazuļa uzmanību.
5. Novārtā atstāts īpašuma iekšējais elektrotīkls
Kad pēdējoreiz pārbaudīji iekšējo elektrotīklu jeb elektroinstalāciju savā īpašumā? Vai zini, ka atbilstoši Ugunsdrošības noteikumiem objekta īpašniekam vai apsaimniekotājam ir pienākums, piesaistot sertificētu elektrospeciālistu, to pārbaudīt vismaz reizi 10 gados? “Sadales tīkla” organizētās socioloģiskās aptaujas liecina, ka vairums iedzīvotāju par šādu prasību nav informēti. Atceries: bojāta elektroinstalācija ir biežs īssavienojumu un ugunsgrēku cēlonis. Par bojātu elektroinstalāciju var liecināt pēkšņs un neizskaidrojams elektrības patēriņa pieaugums (strāvas noplūde), kā arī bieža elektrības drošības slēdžu (“korķu”) atslēgšanās. Pievērs uzmanību arī rozetēm – vai tās droši turas sienā, vai nav vaļīgas.
Ja neatceries, kad pēdējoreiz talkā saukts sertificēts elektriķis, lai mājoklī pārbaudītu elektroinstalāciju – tagad ir laiks rīkoties! Sertificētu speciālistu saraksts ir pieejams Latvijas Elektriķu biedrības mājaslapā.
Lasi arī kā izvairīties no ugunsnelaimes, baudot omulīgus ziemas mēnešus.