Traumas uz slidenām ielām
Katru ziemu, strauji mainoties laikapstākļiem un gaisa temperatūrai, pieaug traumu skaits, ko gūst gājēji uz slidenām ietvēm un ielām.
Drošības akadēmijas eksperti zina, ka nav jāmēro garas distances, lai nopietni traumētos. Lūzumi un sasitumi tiek gūti pat pēc izkāpšanas no automašīnas vai iziešanas no kāpņu telpas. Lai sevi pasargātu, jābūt īpaši uzmanīgiem, jānovērtē laikapstākļi un tas, ka ietve var būt slidena, jo viens neapdomīgs solis var novest pie ilgstošas ārstēšanās un pat ķirurģiskas iejaukšanās.
Kādi ir tipiskākie traumu gūšanas veidi slidenā laikā.
-
Visbiežāk traumas tiek gūtas, kad steidzamies, vienlaikus runājam pa telefonu, nenovērtējam risku vai pārvērtējam savas spējas.
-
Bīstamākās vietas pilsētā ir slīpas virsmas, apmales, apledojuši celiņi un ēku ieejas.
-
Ļoti bieži traumas tiek gūtas brīvajā laikā, baudot ziemas priekus vai nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem.
-
Visbiežāk paslīdēšanas rezultātā gūti augšdelma vai apakšdelma lūzumi un mežģījumi, potīšu lūzumi, saišu sastiepumi, galvas smadzeņu satricinājumi un ribu lūzumi.
Drošības akadēmija atgādina dažas patiesības, kā būtiski samazināt traumu risku.
-
Pārvietoties pa slidenām ietvēm vajadzētu bez steigas, ar nelieliem, slīdošiem solīšiem un ceļgalos viegli ieliektām kājām.
-
Izvēlies laikapstākļiem piemērotus apavus ar plakanu, rievotu zoli no neslīdoša materiāla, bez papēža vai ar platu papēdi. Iespējams iegādāties arī speciālas apavu uzlikas.
-
Ceļā jāierēķina vairāk laika, nekā ierasts, lai steidzoties nenotiku nelaimes gadījums.
-
Jāskatās, kur tiek sperts solis, kā arī jāvelta uzmanība ceļam, nevis viedierīcēm.
-
Gados vecākiem cilvēkiem nav ieteicams doties ārā bez atbalsta, piemēram, kādas nūjas, vai jāiet, pieturoties pie kāda cilvēka.
-
Ievēro piesardzību satiksmē gan kā autovadītājs, gan kā kājāmgājējs, jo satiksmes drošība ir atkarīga no visiem tās dalībniekiem. Kājāmgājējiem, šķērsojot brauktuvi, jāatceras, ka automašīnu bremzēšanas ceļš sliktos laikapstākļos var pagarināties – esi vērīgs! Pārvietojoties pa ietvi, jo īpaši ziemas laikapstākļos, no ceļa braucamās daļas jāturas pēc iespējas tālāk.
-
Esi uzmanīgs uz kāpnēm un pie veikalu ieejām! Ne visi veikali vai iestādes pie durvīm novieto gumijas paklājiņus, tāpēc ir viegli paslīdēt uz sanestā sniega un dubļiem. Savukārt kāpt pa apledojušām kāpnēm ir drošāk, ja uz katra pakāpiena uzkāp ar abām kājām, pirms kāp uz nākamā.
-
Uzmanība jāpievērš jumtiem, no kuriem var krist sniegs un lāstekas.
Notiekot nelaimes gadījumam, Drošības akadēmija aicina izvērtēt gūtās traumas smaguma pakāpi un nepieciešamības gadījumā nekavējoties vērsties pēc palīdzības, zvanot glābšanas dienestam!
Raksts tapis sadarbībā ar NMPD.